Feeding the 5000 Warsaw

Loading Map....

Date/Time
Date(s) - 17/October/2015
12:00 pm - 5:00 pm

Location
Plac Defilad


polandFeeding the 5000 returned to Warsaw! See the event on Facebook here.

Uczta dla 5000 ponownie w Warszawie!

Już w sobotę 17 października w godzinach 12.00-17.00 na pl. Defilad – wielkie gotowanie!

„Uczta dla 5000” to akcja mająca na celu zachęcenie mieszkańców Warszawy do niemarnowania żywności.

Stowarzyszenie Szefów Kuchni wraz z Polską Reprezentacją Kucharzy Juniorów ugotują polskie oraz bałkańskie potrawy. Jedzenia wystarczy dla wszystkich, bo nasi kucharze przygotują 5 000 darmowych porcji ze świeżych warzyw, które inaczej byłyby zmarnowane.

Mieszkańcy Warszawy będą mogli posmakować pysznych potraw przygotowanych pod okiem wybitnych kucharzy – Jarosława Uścińskiego i Jakuba Kuronia. Dodatkowo bedzie wiele atrakcji: nauka robienia pysznych przetworów, eksperymenty i doświadczenia z owocami, samodzielne przygotowywanie kremów i maseczek z owoców, drukowanie warzyw w 3D, pokaz gotowania dla dzieci.

Wszystko po to, aby zwrócić uwagę na to jak wiele żywności marnujemy i że możemy temu przeciwdziałać dzięki prostym i pysznym rozwiązaniom.

Ponad 1/3 żywności na świecie nie jest konsumowana, podczas gdy w samej Polsce rocznie wyrzucamy aż 9 milionów ton żywności! W naszych koszach lądują przede wszystkim: wędliny, pieczywo, warzywa i owoce oraz nabiał. Żywność marnuje się również zanim trafi do naszych domów – w sklepach, fabrykach i na polach. Często z powodów estetycznych warzywa i owoce, które są krzywe, ’brzydkie’ zostają na polach albo idą do śmietnika, a przecież smakują równie dobrze jak te bardzo ładne.

Cele Zrównoważonego Rozwoju przyjęte przez ONZ we wrześniu b.r. również dotyczą celu zmniejszenia zmarnowanej żywności o 50% do roku 2030. Jest to ważne wezwanie z wielu powodów, gdyż na całym świecie 10 procent emisji gazów cieplarnianych pochodzi z produkowania żywności, która nigdy nie jest zjedzona. Zmniejszenie ilości marnowanej żywności jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na znaczące zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Wydarzenie organizowane jest po raz drugi przez Feedback oraz Urząd Miasta Stołecznego Warszawy we współpracy z Fundacja Świat na Tak Joanny Fabisiak oraz przy wsparciu wielu organizacji i instytucji.

Partnerzy w wydarzeniu to m.in.: SGGW / Warsaw University of Life Sciences, Fundacje “Popieram Rodzine”, Bronisze, Slow Food Youth Warszawa, FSE Network, MakeSense i EU Fusions. Dziękujemy za wsparcie również: Outlet Spożywczy, ranozebrano.pl, Kamper w Miescie.

Zapraszamy rowniez na #1 Warsztat ideacji FSE Network w Warszawie. Dołącz do nas I znajdź przepis na marnotrastwo żywności!

https://www.facebook.com/events/139078653113234/

 

FoodWaste29juni2013©MaartjeStrijbis-2027